O autorech

L.J.Smith

3. prosince 2010 v 8:58 | Teruška

L. J. SMITH ( Lisa Jane Smithová nebo Ljane ) je americká autorka žijící v Bay Area v Kalifornii. LJ Smith je pseudonym. Říká, že nejšťastnější je ve svém srubu v blízkosti národního parku Point Reyes. Píše od roku 1987 do roku 1998, kdy s psaním přestala a znovu začala až v roce 2008. Tuto pauza si Ljane udělala z mnoha různých osobních důvodů ( rakovina v rodině a následná ztráta matky ) Její knihy jsou kombinací stylů pro mladé i dospělé čtenáře. Věnuje se velkému množství žánrů, které se nebojí kombinovat, včetně hororu, sci-fi/fantasy a romantiky. Jejím nejúspěšnějším dílem jsou série Night World a Vampire Diaries.

Napsala tři trilogie, dvě série a dva společenské romány. Dohromady více než dvě desítky knihy pro mladé a dospělé. Její knihy jsou charakteristicky plné krásných postav, lidí a nadpřirozených bytostí, většina z nich jsou mladí lidé, nebo se alespoň mladí v knize objeví. V jejích knihách můžeme obvykle najít boj temnoty a světla, zla a dobra, který se točí kolem hlavních postav, snaží se svést hrdinu na stranu temna, nakonec se hrdina znovu vzchopí a vrátí se na tu správnou stranu a stane se dobrým. Někdy je scénář knihy převrácen naruby, nebo jinak zamotaný různými variacemi s příběhem a tématem.Stephenie Meyer

12. listopadu 2010 v 10:31 | Teruška
Celé jméno: Stephenie Meyer
Datum narození: 24.12. 1973
Místo narození: Hartford, Connecticut, USA
Znamení: Kozoroh

Stephenie Meyer je americká spisovatelka, která se narodila v roce 1973 v Connecticutu, Stephenu a Candy Morganovým. Když ji byly čtyři roky odstěhovala se s rodinou do Phoenixu v Arizoně, kde vyrůstala spolu se svými pěti sourozenci, sestrami Emily a Heidi a bratry Jakobem, Paulem a Sethem. Měli také psa jménem Eagle (Orel).

Vystudovala Chaparral School ve Scottsdale v Arizoně a v roce 1995 promovala s bakalářským titulem z angličtiny na Brigham Young University v Provo ve státě Utah.

V současnosti žije se svým manželem Panchem a třemi syny Elim, Gabem a Sethem ve Phoenixu v Arizoně.

Oblíbení spisovatelé, kteří Meyer ovlivnili jsou: Orson Scott Card, Jane Austen, William Shakespeare, Maeve Binchy, Charlotte Brönte, Daphne DuMaurier, L. M. Montgomery, Louisa May Alcott, Eva Ibbotson, William Goldman, Douglas Adams nebo Janet Evanovich.

Meyer se při psaní inspiruje hudbou. Nejraději má skupinu Muse, Linkin Park, My Chemical Romance, Coldplay, The All American Rejects, Travis, The Strokes, Brand New, U2, Kasabian, Jimmy Eat World nebo Weezer.

Stephenie Meyer je autorkou knižního bestselleru Stmívání (Twilight saga). Je to její první román, který vyšel v roce 2005. Je to příběh o dívce Isabelle Swan, která se přestěhuje z Phoenixu do deštivého Forks, kde se seznámí s podivným chlapcem Edwardem Cullenem. Později se dovídá skutečnost, že Edward je upír. I přes všechna nebezpečí, se ho však nehodlá vzdát.

Jak říká Meyer, nápad na knihu Stmívání k ní přišel ve snu. Sen byl o lidské dívce a upírovi, který ji miloval a zároveň žíznil po její krvi. Tento sen po třech měsících uskutečnila a napsala skvělý román. Kniha si rychle získala uznání a čestné pocty.

Kniha Stmívání byla přeložena do 37 světových jazyků a bylo vytištěno přes 25 milionů výtisků. Podle knižní předlohy byl také natočen stejnojmenný film v hlavních rolích s Kristen Stewart a Robertem Pattinsonem, který měl premiéru 21. listopadu 2008.

Po prvotním úspěchu Stmívání vydala postupně další tři pokračování: New Moon (Nový měsíc), Eclipse (Zatmění) a Breaking Dawn (Rozbřesk). Čtvrtým dílem Twilight saga ale nekončí a autorka chystá další knihu, tentokrát z pohledu Edwarda Cullena s názvem Midnight Sun (Půlnoční slunce).

V dubnu 2007 vydala Meyer spolu s Meg Cabot, Kim Harrison, Michele Jaffe a Lauren Myracle knihu pro mladé s názvem Prom Nights From Hell. Meyer je také autorkou sci-fi románu pro dospělé The Host (Hostitel), který vyšel v roce 2008.

Tvorba:

Twilight saga - psáno z pohledu Belly
- Stmívání (Twilight) - 2005
- Nový měsíc (New Moon) - 2006
- Zatmění (Eclipse) - 2007
- Rozbřesk (Breaking Dawn) - 2008

- psáno z pohledu Edwarda
- Midnight Sun (Půlnoční slunce) - ?

Ostatní knihy:
- Prom Nights From Hell - 2007
-The Host (Hostitel) - 2008
-The Twilight Saga: The Official Guide (Oficiální průvodce ságy Stmívání) - 2009

Zdroj:http://twilight-vampire-saga.blog.cz


 
 

Reklama